Skärpta råd för att begränsa smittspridningen i Kronoberg

Från 5 november till 26 november gäller allmänna skärpta råd i Växjö kommun och Kronobergs län.

Stäng meddelande

Organisation och politik

Växjö kommun är uppdelad på kommunstyrelsen, 9 nämnder och 8 förvaltningar. I kommunen arbetar över 7 000 personer.

Efter valet i september 2018 är det Moderaterna, Centerpartiet, Miljöpartiet, Liberalerna och Kristdemokraterna (Blågröna Växjö), som styr kommunen. De har tillsammans en majoritet av platserna i kommunfullmäktige, i nämnder och i bolag.

Kommunalråd

Växjö kommuns främsta politiska företrädare för perioden 2019-2022 är kommunalråden: 
Anna Tenje (M), Eva Johansson (C), Oliver Rosengren (M), Malin Lauber (S) och Tomas Thornell (S).

Anna Tenje, kvinna med blus.

Anna Tenje (M)

Ordförande i kommunstyrelsen
Telefon: 0470-433 84 eller 070-983 44 16
E-post: anna.tenje@vaxjo.se

Eva Johansson, kvinna med blus.

Eva Johansson (C) 

1:a vice ordförande i kommunstyrelsen
Telefon: 0470-412 12
E-post: eva.johansson6@vaxjo.se

Malin Lauber, kvinna med kavaj och blus.

Malin Lauber (S)

2:a vice ordförande i kommunstyrelsen
Telefon: 0470-433 81 eller 073-368 72 31
E-post: malin.lauber@vaxjo.se

Oliver Rosengren, man med kavaj, skjorta och slips.

Oliver Rosengren (M)

Ledamot i kommunstyrelsen
Telefon: 0470-416 40 eller 072-300 55 77
E-post: oliver.rosengren@vaxjo.se

Tomas Thornell, man med kavaj och skjorta.

Tomas Thornell (S)

Ledamot i kommunstyrelsen
Telefon: 0470-79 64 46 och 070-991 29 12
E-post: tomas.thornell@vaxjo.se

Kommunchef

Kommunchefen är kommunens högsta tjänsteperson med ansvar för kommunövergripande utvecklingsarbete och samordning.

Monica Skagne, kvinna med blus.

Monica Skagne

Kommunchef
Telefon: 0470-413 81
E-post: monica.skagne@vaxjo.se

Lämna synpunkter, beröm och klagomål

Du kan lämna synpunkter, beröm och klagomål på Växjö kommuns verksamheter genom vår e-tjänst.

Lämna synpunkter, beröm och klagomål

Skriv ut
Senast uppdaterad: 21 september 2020
Politik och demokrati